Sağlık ve Tat

Doğası gereği sebzelerin düşük kalorili ve sağlıklı olduğu bir sır değildir. Sebzeler mineral, vitamin, koruyucu içerik ve lif bakımından oldukça zengindir. Sağlığı koruyan sebze bileşikleriyle ilgili anlayış daha sağlıklı çeşitler geliştirmek için bir temel oluşturabilir, ancak tüketici gözünde en önemli mesele bu değildir. Sebzelerin tadının güzel olması gerekir ki bu, tadın doğru şekilde dengelenmesi, aroma ve kıvam demektir. Sağlıklı sebzelerden daha fazla istememizi sağlayan da bu güzel tadın zevkidir.

Ancak tatlandırma işlemi oldukça zordur. Karışık ve interaktif bir şekilde çalışan tadın algılanmasında yer alan yaklaşık yüz gen vardır. Biz tat ve besini etkileyen bitki bileşimlerinin belirleyicisini bulmak ve yönetmek için bu zorlu çalışma üzerinde işe koyulduk.

Bu çalışmadan son dönemde elde edilen sonuçlardan biri de güzel bir tat sunan ve koyu turuncu, taze ve şeker dolu, kabuğundan kalbine kadar tadıyla övünen bir kavun soyu olan Magenta’dır.

Son dönemde Hindistan’da piyasaya sürülen başka bir örnek: biberin günlük yemeklerin önemli bir parçası olduğu ülkelerde hızlı bir başarıya ulaşan iki acı biber hibritiydi.
ÜLKE SİTELERİ

ÜLKE SİTELERİ

Ara