Melezleme ve Seleksiyon Sanatı

Hibrit çeşitlerinin elde edilmesinde en iyi sonuç veren tekniklerinden biri ıslahtır. Fikir basit: melezleme için kontrollü bir yöntem belirlenerek ve istenilen özelliklere sahip, dikkatle seçilmiş iki saf ebeveyn çaprazlanarak daha üstün performansı olan bir çeşit elde etmek mümkündür.

Bu olay hibrit gücü veya heterozis olarak bilinir. Bir kural olarak melez çeşitler daha yüksek verim sağlar ve farklı stres koşullarına karşı kendine döllenen çeşitlerden daha toleranslıdır.

Eşleştirme
Bir hibrit çeşidi elde etmek ve istenilen özellikleri birleştirmek için iki saf ebeveyn gereklidir: bir dişi ve bir erkek hat. Hibrit oluşturma sürecinde, ıslahçının ilk adımı gerekli genleri taşıyan iki saf ebeveyn; bir dişi ve bir erkek üreme soyu geliştirmektir. Bu, 7 nesle kadar (kendi kendine döllenme) kendileme yoluyla yapılır. Safiyetlerini garanti etmek için her iki hattın da ayrı ayrı üretilmesi gerekir.

İstenen tüm genleri taşıyan iki saf ebeveyn, hibrit bir çeşit elde etmek için melezlenebilir. Islahçı doğru melezleme kombinasyonunu seçerse, sonuçta oluşan hibrit, hibrit gücü heterozis) gösterecektir. Kural olarak ebeveynler birbirinden ne kadar farklı olursa heterozis etkisi o kadar yüksek olur. Bu nedenle olağanüstü melezler geliştirmek amacıyla çok geniş bir bitkisel gen kaynağı ve farklı hatlar kullanıyoruz.
ÜLKE SİTELERİ

ÜLKE SİTELERİ

Ara